www.smucler.cz

Škoda Enyaq iV – První čistě elektrické SUV značky

8. 5. 2020

Připravovaný model Škoda Enyaq iV je důležitým krokem při plnění strategie v oblasti elektromobility automobilky Škoda. Jedná se o první sériový vůz značky, který je postavený na bázi modulární platformy pro elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen. Mezi jeho charakteristické vlastnosti patří velkorysý prostor, emocionální vzhled a ekologický provoz. SUV s čistě elektrickým pohonem se bude vyrábět v hlavním výrobním závodě automobilky v Mladé Boleslavi.

„Představením vozu Enyaq iV vstupuje společnost ŠKODA AUTO do nové éry. Vůz je skvělým příkladem ofenzívy v oblasti elektromobility. Díky dlouhému dojezdu a krátkým nabíjecím časům nabízí Simply Clever elektromobilitu. Enyaq iV také povyšuje známé přednosti vozů Škoda, mezi které patří velkorysý prostor, nadčasový vzhled a vysoká funkčnost, na novou úroveň. Náš první čistě elektrický vůz na bázi modulární platformy koncernu Volkswagen pro elektromobily vzniká v centru značky Škoda, v hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi. Je to důležitý krok k zajištění budoucnosti výrobního závodu a pracovních míst v mladoboleslavském regionu,“říká předseda představenstva společnosti ŠKODA AUTO Bernhard Maier.

Nebývale prostorný

Díky nové koncepci pohonu nabízí Enyaq iV jiné možnosti uspořádání prostoru, a proto i přes komapktní rozměry poskytuje spoustu místa pro cestující i zavazadla. Délka tohoto SUV je 4 648 mm, šířka 1 877 mm, výška 1 618 mm a rozvor 2 765 mm. Zavazadlový prostor má objem 585 l a i díky nízké nákladové hraně je možné snadno nakládat těžké a objemné předměty.

Pět výkonových verzí

V základní verzi bude vzadu umístěný motor pohánět kola zadní nápravy. Výkonnější verze mají ještě druhý elektromotor umístěný vpředu. Nejvýkonnější verze může táhnout přívěs o hmotnosti až 1 200 kg. Na výběr je celkem pět výkonových variant se třemi různými kapacitami akumulátoru. V závislosti na zvolené verzi jsou poháněna zadní kola nebo všechna kola. Dojezd v případě nejvyšší kapacity akumulátoru dosahuje až 500 km v režimu WLTP.

V základní verzi nazvané Enyaq iV 50 má lithium-iontový akumulátor kapacitu 55 kWh a elektromotor produkuje maximální výkon 109 kW. Dojezd této verze je až 340 km. Verze Enyaq iV 60 se systémovým výkonem 132 kW a akumulátorem s kapacitou 62 kWh nabízí dojezd až 390 km. Nejdelší dojezd až 500 km umožňuje verze Enyaq iV 80 s výkonem 150 kW, pohonem zadních kol a kapacitou akumulátoru 82 kWh. Stejný akumulátor využívá také verze 80X s výkonem 195 kW a verze vRS s výkonem 225 kW. Tyto dvě vrcholné verze se dvěma elektromotory a pohonem všech kol nabízí dojezd 460 km. Nejvýkonnější model zrychlí z 0 na 100 km/h za 6,2 s a maximální rychlost je 180 km/h.

Tři možnosti dobíjení

Enyaq iV je možné nabíjet třemi způsoby. Vůz lze dobít z běžné domácí zásuvky na střídavý proud o výkonu 2,3 kW. Další možností je dobíjení pomocí wallboxu s výkonem až 11 kW, které trvá dle kapacity akumulátoru 6 až 8 hodin a třetí možností dobíjení je využití rychlonabíjecích stanic na stejnosměrný proud s výkonem až 125 kW. V posledním případě dobití z 10 % na 80 % kapacity trvá v ideálních podmínkách pouze 40 minut.

Nový design interiéru

Chystaná novinka se bude moci pochlubit zcela novým zpracováním interiéru, který vyniká svou prostorností. Nechybí nejmodernější možnosti konektivity a infotainmentu. Dominantou palubní desky je 13" centrální obrazovka, poskytující řidiči všechny důležité informace, které jsou díky nepřetržitému připojení k internetu vždy aktuální.

Předprodej modelu bude startovat již během světové premiéry, která je plánována v tomto roce. Sériová výroba bude zahájena na konci roku 2020 a uvedení na trh je na programu na začátku roku 2021.

Dále by vás mohlo zajímat

Škoda potvrzuje, že alternativní pohony jsou na vzestupu

Automobilový svět se rychle mění, konvenční spalovací motory ustupují a čím dál větší podíl získávají alternativní pohony – potvrzují to i prodejní statistiky tuzemské Škodovky. To ale neznamená, že byste zítra museli nasednout do elektromobilu, alternativ, jak jezdit úsporně, je celá řada! ...

číst dále

Nový VW Amarok by mohl přijet v silné verzi o výkonu 300 koní

Nový Amarok má k premiéře ještě celkem daleko, přesto se o pick-upu objevuje další hrstka informací. Volkswagen a Ford už v lednu minulého roku oznámili novou alianci, jejímž cílem je společný vývoj nových užitkových vozidel a rovněž pick-upů. A jak už víme, právě nová generace pick-upu Amar...

číst dále

Mild hybrid, plug-in hybrid a CNG: Nové motorizace modelu ŠKODA OCT...

Nejprodávanější model značky ŠKODA nabízí tři různé alternativní pohony: plug-in hybrid, mild-hybrid a pohon na zemní plyn Čtvrtá generace modelu ŠKODA OCTAVIA nabízí inovativní asistenční systémy a vysokou úroveň aktivní i pasivní bezpečnosti Moderní infotainment, zabudovaná eSIM a r...

číst dále

Z našeho Instagramu

více zábavy na našem Instagramu
© 2020 Autocentrum Jan Šmucler, s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl