www.smucler.cz

Škoda Enyaq iV – Návrh inovativních světlometů

19. 8. 2020

Připravovaný model Enyaq iV je pro automobilku Škoda významným milníkem při vstupu do éry elektromobility. Kromě čistě elektrického pohonu přichází Enyaq iV s řadou nových řešení, které se projevují po technické stránce i v jeho designu. Jedním z prvků, který spojuje oba tyto aspekty, jsou inovativní Matrix-LED světlomety. V dnešním rozhovoru Petr Nevřela, vedoucí designér exteriérového osvětlení ve ŠKODA AUTO, nové světlomety popsal a vysvětlil, jak probíhá jejich návrh.

Modelem Enyaq iV představuje Škoda svůj první sériový vůz na bázi modulární elektrifikované platformy (MEB). Jak se změnil design světlometů ve srovnání s předchozími modely?

Petr Nevřela: Přední světlomety našich modelů se již dočkaly podstatného vývoje spolu s naším současným designovým jazykem, a to u modelových řad Scala a Kamiq, stejně tak tomu bylo i u nové generace modelu Octavia. U všech modelů, které jsme v posledním roce a půl představili, jsou světlomety celkově nižší a působí tak dynamičtěji. Model Kamiq dodává výše umístěnými světly denního svícení vlastní charakter. Při vytváření světlometů byly více použity krystalické prvky. U modelu Enyaq iV důsledně pokračujeme v tomto trendu a cíleně zdokonalujeme jednotlivé detaily, jako jsou nová, obzvláště jemně vyrýsovaná světla denního svícení s naznačenými řasami a také novým, šestiúhelníkovým tvarem hlavních LED modulů. Inovativní charakter nového modelu Enyaq iV je navíc zdůrazněn novými světlomety a zadními světly.

Jak dlouho trvá celý proces vývoje designu nových předních světlometů a zadních světel?

Nevřela: Vývoj designu je dynamický proces, úzce spolupracujeme s kolegy z designu exteriéru a s vývojovým týmem vnějšího osvětlení. Rozvíjíme různé nápady a diskutujeme o tom, které se dají realizovat, až nakonec dospějeme k finálnímu výběru. Celkově může tento proces trvat tak šest až dvanáct měsíců.

Co vás inspiruje při navrhování nových světlometů a zadních světel?

Nevřela: Škoda je hrdá na to, že ve svých vozech odráží tradici českého křišťálového umění a interpretuje ji po svém. Přesné linie, geometrické uspořádání a výjimečně čiré skleněné plochy jsou fascinující a v závislosti na dopadu světla a úhlu pohledu nabízí zcela jiné, stále se měnící aspekty. To můžeme použít jako základ pro experimentování se světelnými efekty jako například s trojrozměrnými zadními světly, jejichž plochy jsou osvětleny jemnými pásy světla.

Jaký první dojem evokují nové světlomety modelu Enyaq iV?

Nevřela: Grafika světel Enyaq iV působí na první pohled příjemně a přátelsky, zatímco světlomety vytváří vysoce dynamický a moderní vzhled. Inovativní LED technologie navíc zvýrazňuje udržitelný koncept našeho prvního čistě elektrického SUV.

Dále by vás mohlo zajímat

Mild hybrid, plug-in hybrid a CNG: Nové motorizace modelu ŠKODA OCT...

Nejprodávanější model značky ŠKODA nabízí tři různé alternativní pohony: plug-in hybrid, mild-hybrid a pohon na zemní plyn Čtvrtá generace modelu ŠKODA OCTAVIA nabízí inovativní asistenční systémy a vysokou úroveň aktivní i pasivní bezpečnosti Moderní infotainment, zabudovaná eSIM a r...

číst dále

Z Mexika do Hamburku

CUPRA otevírá první CUPRA garáž v Evropě a ohlašuje svou účast s ABT v Extreme E CUPRA pokračuje v mezinárodní expanzi svou druhou celosvětovou garáží CUPRA po Mexico City Stává se první automobilovou značkou, která se účastní Extreme E, jako hlavního partnera ABT Světová premiéra výst...

číst dále

Volkswagen ID.3 bude hvězdou festivalu Praha Září

> Volkswagen podpoří festival Praha Září jako oficiální partner > Bohatý doprovodný program včetně testovacích jízd s dvanácti elektromobily ID.3 pro nejširší veřejnost >  Praha Září se uskuteční ve dnech 8. až 28. září 2020 na výstavišti v Holešovicích Volkswagen je oficiální...

číst dále

Z našeho Instagramu

více zábavy na našem Instagramu
© 2020 Autocentrum Jan Šmucler, s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl