Škoda Enyaq iV – Návrh inovativních světlometů 19.8.2020

Připravovaný model Enyaq iV je pro automobilku Škoda významným milníkem při vstupu do éry elektromobility. Kromě čistě elektrického pohonu přichází Enyaq iV s řadou nových řešení, které se projevují po technické stránce i v jeho designu. Jedním z prvků, který spojuje oba tyto aspekty, jsou inovativní Matrix-LED světlomety. V dnešním rozhovoru Petr Nevřela, vedoucí designér exteriérového osvětlení ve ŠKODA AUTO, nové světlomety popsal a vysvětlil, jak probíhá jejich návrh.

Modelem Enyaq iV představuje Škoda svůj první sériový vůz na bázi modulární elektrifikované platformy (MEB). Jak se změnil design světlometů ve srovnání s předchozími modely?

Petr Nevřela: Přední světlomety našich modelů se již dočkaly podstatného vývoje spolu s naším současným designovým jazykem, a to u modelových řad Scala a Kamiq, stejně tak tomu bylo i u nové generace modelu Octavia. U všech modelů, které jsme v posledním roce a půl představili, jsou světlomety celkově nižší a působí tak dynamičtěji. Model Kamiq dodává výše umístěnými světly denního svícení vlastní charakter. Při vytváření světlometů byly více použity krystalické prvky. U modelu Enyaq iV důsledně pokračujeme v tomto trendu a cíleně zdokonalujeme jednotlivé detaily, jako jsou nová, obzvláště jemně vyrýsovaná světla denního svícení s naznačenými řasami a také novým, šestiúhelníkovým tvarem hlavních LED modulů. Inovativní charakter nového modelu Enyaq iV je navíc zdůrazněn novými světlomety a zadními světly.

Jak dlouho trvá celý proces vývoje designu nových předních světlometů a zadních světel?

Nevřela: Vývoj designu je dynamický proces, úzce spolupracujeme s kolegy z designu exteriéru a s vývojovým týmem vnějšího osvětlení. Rozvíjíme různé nápady a diskutujeme o tom, které se dají realizovat, až nakonec dospějeme k finálnímu výběru. Celkově může tento proces trvat tak šest až dvanáct měsíců.

Co vás inspiruje při navrhování nových světlometů a zadních světel?

Nevřela: Škoda je hrdá na to, že ve svých vozech odráží tradici českého křišťálového umění a interpretuje ji po svém. Přesné linie, geometrické uspořádání a výjimečně čiré skleněné plochy jsou fascinující a v závislosti na dopadu světla a úhlu pohledu nabízí zcela jiné, stále se měnící aspekty. To můžeme použít jako základ pro experimentování se světelnými efekty jako například s trojrozměrnými zadními světly, jejichž plochy jsou osvětleny jemnými pásy světla.

Jaký první dojem evokují nové světlomety modelu Enyaq iV?

Nevřela: Grafika světel Enyaq iV působí na první pohled příjemně a přátelsky, zatímco světlomety vytváří vysoce dynamický a moderní vzhled. Inovativní LED technologie navíc zvýrazňuje udržitelný koncept našeho prvního čistě elektrického SUV.