www.smucler.cz

Co se změnilo za 50 let: Srovnání dvou úspěšných modelů SEAT

15. 7. 2020

Před 50 lety automobilka SEAT vyšla vstříc zákazníkům, kteří se sháněli po dostupném praktickém voze s velkým zavazadlovým prostorem. Řešením situace s nedostatkem prostoru se stala karosářská verze kombi odvozená od sedanu 1430, prémiové verze modelu SEAT 124. Model 1430 byl spolehlivým pomocníkem při podnikání, zvládal výzvy každodenního provozu a bez potží si poradil i jako cestovní dopravní prostředek. Nyní, o 50 let později, z výrobních linek závodu v Martorellu sjíždí nový SEAT Leon Sportstourer, kterého můžeme považovat za moderního nástupce. Pojďme se podívat na několik vybraných aspektů, které se za těch 50 let změnily. 

Rozhodně si je nespletete

Vzhled modelu 1430 byl ve své době oceňován jako funkční a elegantní. Z dnešního pohledu vypadá docela jednoduše, ale ani dnes mu nelze upřít jistou dávku elegance. Chromované prvky zvýrazňovaly charakteristické rysy hranatého designu. Nový Leon Sportstourer se výrazně odlišuje – ladně tvarovaná karoserie s důrazem na aerodynamiku je doplněna ostrými křivkami, které vozu dodávají sebevědomý výraz a evokují jeho dynamické jízdní schopnosti.

Prostornější a komfortnější interiér

V modelu 1430 byla pro posádku připravena na tu dobu komfortní sedadla s kombinovaným čalouněním, která však nemohou komfortem konkurovat sedadlům v modelu Leon. Přední sedadla moderního Leonu jsou všestranně nastavitelná, opěradla poskytují pevnou oporu a jejich tvar umožňuje dlouhé cestování bez pocitu nepohodlí. Zadní sedadla dnes také nabízí zcela jinou dávku pohodlí než u modelu 1430. Dnes už pak samozřejmě nechybí opěrky hlavy, které jsou důležitým bezpečnostním prvkem.

Znatelnou část zavazadlového prostoru modelu 1430 zabíralo náhradní kolo. Navzdory tomu však stále nabízel dostatečně velkou přepravní kapacitu, aby se v 70. letech uplatnil jako sanitní či hasičský vůz. Leon Sportstourer je ovšem zase o kus dále a s dobře využitelným zavazadlovým prostorem o objemu 620 litrů dokáže splnit i prostorové požadavky velkých rodin.

Vyšší výkon, nižší spotřeba

SEAT 1430 měl vpředu podélně uložený motor a pohon zadních kol. Model Leon používá dnes nejrozšířenější koncepci s motorem uloženým vpředu napříč a pohonem předních kol. Ve spojení s motorem 2.0 TDI je pak ještě možné si zvolit pohon všech kol SEAT 4Drive.

Označení SEAT 1430 vychází z objemu jeho čtyřválcového motoru, když z objemu 1438 ccm produkoval výkon až 70 k. Nový Leon nabízí s podobným objemem motoru (1498 ccm) výkon 130 k. Tohoto nárůstu je dosaženo mj. díky využití Millerova cyklu, přímého vstřikování paliva, turbodmychadla s variabilní geometrií rozváděcích lopatek a vysokého kompresního poměru 12,5:1. Motor 1.5 TSI je navíc nabízen ještě s technikou částečně hybridního pohonu – v takovém případě poskytuje výkon 150 k. Moderní pohon se kromě vyššího výkonu může pochlubit také zhruba poloviční spotřebou paliva. V neposlední řadě je výhodou to, že Leon Sportstourer je nabízen s různými druhy pohonu – motory na benzín, naftu a stlačený zemní plyn (CNG) a s částečnými a externě nabíjitelnými hybridními pohony – takže si každý zákazník může vybrat dle svých preferencí.

Dále by vás mohlo zajímat

Škoda potvrzuje, že alternativní pohony jsou na vzestupu

Automobilový svět se rychle mění, konvenční spalovací motory ustupují a čím dál větší podíl získávají alternativní pohony – potvrzují to i prodejní statistiky tuzemské Škodovky. To ale neznamená, že byste zítra museli nasednout do elektromobilu, alternativ, jak jezdit úsporně, je celá řada! ...

číst dále

Nový VW Amarok by mohl přijet v silné verzi o výkonu 300 koní

Nový Amarok má k premiéře ještě celkem daleko, přesto se o pick-upu objevuje další hrstka informací. Volkswagen a Ford už v lednu minulého roku oznámili novou alianci, jejímž cílem je společný vývoj nových užitkových vozidel a rovněž pick-upů. A jak už víme, právě nová generace pick-upu Amar...

číst dále

Mild hybrid, plug-in hybrid a CNG: Nové motorizace modelu ŠKODA OCT...

Nejprodávanější model značky ŠKODA nabízí tři různé alternativní pohony: plug-in hybrid, mild-hybrid a pohon na zemní plyn Čtvrtá generace modelu ŠKODA OCTAVIA nabízí inovativní asistenční systémy a vysokou úroveň aktivní i pasivní bezpečnosti Moderní infotainment, zabudovaná eSIM a r...

číst dále

Z našeho Instagramu

více zábavy na našem Instagramu
© 2020 Autocentrum Jan Šmucler, s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl