www.smucler.cz

Kabely v automobilu: Kolik jich je v modelu SEAT Ateca?

12. 8. 2019

V modelu SEAT Ateca je ukryto více než 2,2 kilometru komplexně uspořádaných kabelů. Kabely jsou nezbytné pro provoz a funkci všech elektronických systémů, kterých se v moderních automobilech nachází stále více, a umožňují vozu reagovat na zapnutí či vypnutí jakékoliv funkce a další podněty během zlomku sekundy. 

Modely, jako je SEAT Ateca, vyžadují pro funkci všech systémů i pro samotnou jízdu přes 1350 kabelů o celkové délce přes 2200 metrů. Kabely jsou uspořádány do více než 30 elektrických a elektronických obvodů. „Tyto obvody zajišťují téměř všechny funkce automobilu a přenášejí energii z jednoho místa na druhé, podobně jako krev protékající organismem,”říká Pedro Manonelles, inženýr Technického centra SEAT. Většina kabelů se nachází v oblasti přístrojové desky, kde se více než 200 kabelů sdružuje do svazků o průměru přes 4 centimetry.

Stovka senzorů a řídicích jednotek

Senzory a řídicí jednotky spolu vzájemně spolupracují a reagují na sebe podobným způsobem, jakým funguje lidské tělo. Stejně jako mozek vysílá signály například do ruky, aby vykonala určitý pohyb, tak i systém „aktivuje funkce, jako je stabilizační systém, parkovací asistent, jízdní režim, audiosystém nebo asistent pro sledování slepého úhlu,” vysvětluje Manonelles.

Všechny kabely v modelu Ateca mají hmotnost zhruba 42 kilogramů. „Měď je nejpoužívanějším kovem pro elektrické vodiče, ale její vysoká hustota, která je vyšší než u železa, nás nutí její používání optimalizovat, abychom dosáhli nejvyššího možného snížení hmotnosti,” pokračuje odborník ve vysvětlování.

Náročný vývoj

Na návrhu vedení kabelů, způsobu napájení a přenosu dat mezi řídicími jednotkami a senzory pracuje tým 20 inženýrů celé tři roky. „Spolupracujeme s konstruktéry od prvních skic až do zahájení výroby. Cílem je nedělat kompromisy ani v designu, ani ve funkčnosti elektrické soustavy,” dodává inženýr Technického centra společnosti SEAT.

Pro bezpečnost

Protože jsou kabely nedílnou součástí pro funkci elektronických asistenčních a bezpečnostních systémů, podílí se tak na bezpečnosti jízdy. Bez kabelů by se neobešel například ani systém pro sledování slepého úhlu. Když řidič zapne ukazatel o změně směru jízdy, hlavní řídicí jednotka vyšle během zlomku sekundy signál do radarových senzorů, které jsou umístěny v zadní části vozu. Pokud se v oblasti slepého úhlu, tedy mimo oblast viditelnou řidičem, nachází vozidlo, radarové senzory ho detekují a vyšlou signál, jenž aktivuje výstražné světlo ve vnějším zpětném zrcátku.

K rozmachu elektronických systémů ve výbavě automobilů došlo již v 90. letech a nyní se v nich objevují stále složitější elektrické a elektronické obvody. U některých ze současných modelů značky SEAT existuje dokonce přes 12 000 unikátních kombinací kabelového vedení a tento počet pravděpodobně ještě dále poroste.

Dále by vás mohlo zajímat

Nová ŠKODA OCTAVIA získala „Velkou automobilovou cenu Rakouska“

› Čtvrtá generace bestseleru se prosadila v soutěži vyhlašované rakouským motoristickým svazem ARBÖ v kategorii vozů v ceně 20 001 až 50 000 eur › Předání ceny s bohatou tradicí v sídle holdingu Porsche v Salzburgu › ŠKODA OCTAVIA je v současnosti nejprodávanějším vozem na rakouském trhu ...

číst dále

„Follow the Vehicle“: ŠKODA AUTO a VŠB – Technická univerzita Ostra...

› Na nové koncepci asistenčních systémů, nazvané „Follow the Vehicle“, automobilka spolupracuje s VŠB – Technickou univerzitou Ostrava › Partneři v projektu rozvíjí technologie smart cities a inteligentní transportní systémy › Vozy ŠKODA SUPERB iV slouží k testování jízdy v konvoji v areálu...

číst dále

Esence značky SEAT: 70 let koncentrované sportovnosti v kompaktním ...

Kompaktní sportovní vozy hrály v 70leté historii značky SEAT a její produktové nabídce vždy důležitou roli Nepřetržité úspěchy značky SEAT byly založeny na výkonech a ovladatelnosti sportovního vozu ve spojení se správnými rozměry, cenou a očekávanou bezpečností Co má společného ve...

číst dále

Z našeho Instagramu

více zábavy na našem Instagramu
© 2020 Autocentrum Jan Šmucler, s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl