www.smucler.cz

XDS – Elektronická uzávěrka diferenciálu

7. 11. 2016

Systém XDS můžeme najít u sportovněji laděných modelů z koncernu VW – to znamená u vozů  Volkswagen, Škoda a SEAT. Prvním vozem s tímto systémem byl Volkswagen Golf GTI a Golf GTD.

Vylepšení EDS

Základem tohoto systému je elektronická uzávěrka diferenciálu (EDS), která rozpoznává otáčky kol a přibržďuje protáčející se kolo. Tím lze zabránit smyku a v nižších rychlostech může být díky tomu auto dokonce rychlejší. Na kruhovém objezdu vám systém pomůže zvládnutí ostřejšího průjezdu až do rychlosti kolem 40 km/h. Pro vyšší rychlosti byla vyvinuta nadstavba EDS systému – systém XDS.

Funkce XDS

Funkci XDS lze připodobnit pomocníkovi ASR(ten ovšem přibržďuje kolo pouze při rozjezdu). Představte si následující situaci a vše bude hned jasné.

Projíždíte rychle zatáčkou, vnitřní kolo ke vnitřku zatáčky je nadlehčováno a ztrácí trakci. Toto nadlehčované kolo systém XDS dokáže přibrzdit a více výkonu poslat na vnější kolo. Z testů vyplynulo, že systém nejlépe funguje v poslední třetině zatáčky. Je tedy dobré si šetřit plyn a na výjezdu ze zatáčky sešlápnout plynový pedál na podlahu. Výsledkem funkce XDS tak je rychlejší průjed zatáčkou díky vhodnému rozdělení výkonu na jednotlivá kola a také snížení rizika smyku.

Dále by vás mohlo zajímat

Šmucler TV - 31. díl

Magic Seats, hybrid, nový infotainment a prostorný interiér. To je nová Honda Jazz Crosstar.

číst dále

Aditivní výroba posouvá limity při vývoji a výrobě vozů

Aditivní výroba je moderní způsob výroby dílů v mnoha různých oblastech. Díky aditivní výrobě je možné vyrábět díly bez použití forem, prakticky eliminuje omezení z hlediska konstrukce a designu a navíc je u řady výrobků několikrát rychlejší oproti běžné výrobě. Možnosti využití této technologie...

číst dále

Jízda modelu Škoda Enyaq iV v číslech

Příchod nového modelu Škoda Enyaq iV znamená velký krok pro značku Škoda v oblasti elektromobility. Jde o první sériově vyráběný model značky postavený na bázi modulární platformy pro elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen. Nabízí typické přednosti vozů značky Škoda, jako je velkorysá nabídka p...

číst dále

Z našeho Instagramu

více zábavy na našem Instagramu
© 2020 Autocentrum Jan Šmucler, s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl