U Pancíře přibyly stovky nových sazenic buku 6.11.2022

Pět set nově vysazených stromků a 70 sazečů včetně dětí všech věkových kategorií. Taková je bilance sobotní akce na Šumavě, kterou uspořádalo Autocentrum Šmucler Klatovy ve spolupráci se spolkem We Love Šumava.

„Po převzetí společnosti Auto Nejdl jsme chtěli zachovat stávající partnerství se spolkem We Love Šumava a na jednom se společných setkání jsme se dohodli, že zorganizujeme akci, která pomůže Šumavě,“ hovoří o prvním nápadu uspořádat společné sázení stromků jednatel společnosti Autocentrum Šmucler Miroslav Bláha. „Chtěli jsme také akci pojmout tak, abychom zapojili i zaměstnance autocentra a jejich rodinné příslušníky, což se myslím podařilo. Nicméně hlavním impulsem pro uspořádání akce, a tím, co bychom chtěli tímto krokem sdělit je, že jsme odpovědná firma, která bere velmi vážně ochranu životního prostředí a cení si přírody, Šumavy zvláště,“ dodává Miroslav Bláha.

Nadšení milovníci Šumavy ze spolku We Love Šumava mají se sázením stromků bohaté zkušenosti, vždyť už jich za dobu svého fungování zasadili více 25 tisíc, z toho přes stovku ovocných. „Pro nás je to radost, že můžeme zapojit do sázení stromků i veřejnost, která by se k tomu možná vůbec neměla, jak dostat. Vše je v souladu s plány podniku Lesy ČR a stromky, které sázíme mají svůj rodný list. S vlastníky lesů máme vždy předem domluvenou a vybranou lokaci, na místě je připravené veškeré nářadí a sazenice stromků. Stačí jen nebát se práce,“ dodává s úsměvem Richard Brož za We Love Šumava.

Pro výsadbu nových stromků byla vybrána lokalita nedaleko Pancíře a když se do práce pustili všichni najednou, až na malé výjimky ve věku kolem jednoho roku, bylo za hodinku vysazeno všech 500 sazenic obalovaných buků. Navíc se všichni dozvěděli zajímavosti o tom, jaké stromy, proč a v jakém období se sází. Za rok hodlá Autocentrum Šmucler akci zopakovat.