Nový SEAT Arona ohromí ještě robustnějším vzhledem a zcela novým designem interiéru 21.4.2021

Vnitřní design nového modelu SEAT Arona prošel revolucí a přichází s moderním, digitálním designovým stylem, nově tvarovanými a osvětlenými výdechy ventilační soustavy a větším, plovoucím displejem informačního a zábavního systému.
Městské SUV nyní zahrnuje ještě rozsáhlejší konektivitu včetně systému SEAT CONNECT, uživatelských rozhraní CarPlay a Android Auto a hlasového ovládání „Hola Hola“.
Nová Arona obdržela nové asistenční systémy, jakým je Travel Assist, a vylepšené verze dosavadních systémů, jakým je Side Assist, které zvyšují intuitivnost ovládání a dodávají pocit jistoty za volantem.
Zákazníci budou mít na výběr pět různých pohonů na benzin (TSI) a CNG (TGI) s nejvyšším výkonem od 90 k do 150 k.

 

Praha, 15/04/2021. SEAT Arona slaví od svého představení v roce 2017 velké úspěchy. Dosud se prodalo více než 350 000 vozidel. Model Arona se tak stal silným pilířem produktové řady značky SEAT. Nový SEAT Arona je nyní připraven navázat na dosavadní úspěchy. Nový styl a vzhled, vyvolávající dojem ještě větší síly, robustnosti, spolehlivosti a bezpečnosti, je jen začátkem. V interiéru se městské SUV dočkalo transformace.  Nový SEAT Arona navíc nabízí také novou úroveň konektivity a asistenčních systémů.

„SEAT Arona je významným pilířem naší produktové řady a v uplynulém roce byl druhým nejprodávanějším modelem značky SEAT,“ řekl Wayne Griffiths, předseda představenstva společnosti SEAT a značky CUPRA. „Modernizací tohoto modelu jsme posílili neuvěřitelné atributy tohoto vozu, který je tak ještě komplexnější nabídkou s atraktivnějším designem.“

SEAT Arona je ve stále více digitalizovaném světě připraven na nové požadavky. Zákazníci tak mohou i po usednutí do vozu vést naprosto intuitivním způsobem své síťově propojené životy díky široké škále rozmanitých funkcí. Revoluční vnitřní design přitom vytváří v interiéru pocit ještě vyšší kvality.

Atmosféru v interiéru umocňuje vyspělá technologie osvětlení. K výrazné změně designového stylu a vytříbenému charakteru modelu Arona přispívá také nejmodernější displej pro informační a zábavní systémy.

Pod kapotou může být jeden z pěti nabízených pohonů s nejvyšším výkonem od 90 k do 150 k. Motory na benzin (TSI) nebo stlačený zemní plyn (TGI) se dodávají ve spojení s mechanickou či dvouspojkovou převodovkou DSG.

Řízení městského SUV je ještě snadnější a příjemnější ve všech myslitelných situacích díky řadě nových asistenčních systémů. SEAT Arona je tak připraven na všechny výzvy.

Výroba nového modelu SEAT Arona, navrženého, vyvinutého a vyráběného v Barceloně, bude zahájena ve třetím čtvrtletí letošního roku v závodě SEAT v Martorellu.

 

HLAVNÍ PŘEDNOSTI

VYLEPŠENÝ EXTERIÉR

Vnější design modelu SEAT Arona umocňuje vytříbený charakter tohoto městského SUV. Nové estetické pojetí klade v novém stupni výbavy XPERIENCE důraz na robustnost, pocit ještě větší bezpečnosti a terénní charakter. Standardně dodávaná 100% LED technologie nabízí lepší viditelnost nižší spotřebou elektrické energie.

Nový SEAT Arona zaujme výraznějším vzhledem. Modernizovaná tvářnově navrženým předním nárazníkem včetně nových mlhových světlometů zdůrazňuje terénní charakter. Nový zadní spoiler a difuzor umocňují nové robustní pojetí. Svěží vzhled završuje výběr nových designů kol z lehké slitiny a označení modelu s reliéfním rukopisným písmem na zádi společně s novým logem SEATpovrchovou úpravou ve dvou odstínech chromu.

REVOLUCE V INTERIÉRU
Designová revoluce
v interiéru vytváří uvnitř vozu novou atmosféru. Zcela nová přístrojová deska s měkkým povrchem a větším, plovoucím centrálním displejem informačního a zábavního systému – umístěným nyní ve vyšší poloze s lepší ergonomií – a nový, ergonomický multifunkční volant obšitý kůží Nappa patří mezi dominanty nového designového stylu v osvěženém interiéru a dodávají mu nový charakter, který je dále umocněn vyspělou osvětlovací technologií, jež osvětluje nově navržené výdechy ventilační soustavy.

KONEKTIVITA PRO MODERNÍ ŽIVOT

SEAT Arona je kompletně síťově propojený vůz rozsáhlou konektivitou a funkcemi dostupnými uvnitř vozu i mimo něj. Součástí konektivity je také systém Full Link, který umožňuje používat uživatelská rozhraní Android Auto a CarPlay. Konektivitu mimo vůz rozšiřuje SEAT CONNECT. Uživatelé mohou vstupovat do interakce se svým vozem prostřednictvím nových informačních a zábavních systémů s úhlopříčkou displeje 8,25“ nebo 9,2“ nebo hlasového ovládání s rozpoznáváním hovorového jazyka a aktivační frází „Hola Hola“.

JEŠTĚ BEZPEČNĚJŠÍ NEŽ DOSUD

Nový asistenční systém, jakým je Travel Assist, poskytuje částečně automatizovanou jízdu v celém rozsahu provozních rychlostí. SEAT Arona je kromě toho vybaven dalšími nejmodernějšími asistenčními systémy, jakými jsou Lane Assist (asistent pro jízdu v jízdním pruhu), Side Assist (asistent pro změnu jízdního pruhu), rozpoznávání dopravních značek a asistent pro dálková světla. A nesmíme zapomenout ani na parkovacího asistenta. Park Assist automaticky zajistí snadné zaparkování vozu.

POHONY: MOTORY NA BENZIN A STLAČENÝ ZEMNÍ PLYN
Modernizovaný SEAT Arona bude nabízen s pěti různými pohony na benzin (TSI) nebo CNG (TGI) s nejvyšším výkonem od 90 k do 150 k.

STVOŘEN V BARCELONĚ

Modernizovaný SEAT Arona je 100% stvořen v Barceloně: navržený, vyvinutý a vyráběný v Barceloně, v martorellském areálu značky.

 

Vnější design

Vnější design modelu SEAT Arona zaujme svěžím vzhledem a novou harmonií. Výsledkem je ještě výraznější terénní charakterrobustnějším vzhledem a dojmem větší bezpečnosti.

Osobitý, trojrozměrný vzhled přídě byl vylepšen maskou chladiče s lesklou povrchovou úpravou, která se u jednotlivých stupňů výbavy –Style, XPERIENCE, (místo Xcellence) a FR – mírně odlišuje. Odvážnější charakter dodává vozu přední spoiler v odstínu stříbrná Reflex.

Vnější osvětlení vozidla je oknem do jeho duše. SEAT Arona proto přechází na 100% LED technologii ve standardní výbavě – verzi Eco-LED může na přání nahradit Full LED. Nové světlomety zvýrazňují design přídě a současně poskytují lepší viditelnostnižší spotřebou elektrické energie.

Tvář modelu SEAT Arona XPERIENCE může mít ještě robustnější výraz s nově navrženými a umístěnými mlhovými světlomety. Tento prvek výbavy na přání umocňuje charakter SUV. Zákazníci tak mají na výběr mezi dvěma odlišnými tvářemi vozu.

Estetický dojem siluety vylepšují tři nové designy kol z lehké slitiny. Nové varianty kol jsou k dispozici s průměrem ráfku 17 palců (1 design) nebo 18 palců (dva designy). Dalším obohacením nabídky je paleta 10 barev karoserie včetně tří nových odstínů: Camouflage zelená, Asphalt modrá a Sapphire modrá. Vzhledem k tomu, že si zákazníci chtějí individualizovat své vozy v ještě větším rozsahu, mohou si pro model SEAT Arona vybrat také jednu ze tří barev střechy: Midnight černá, Magnetic šedá a nový odstín Candy bílá.

Svěží, mladý, funkční a vzrušující design zádě umocňuje nový spoiler spolu s difuzorem. Mezi pozoruhodné detaily patří označení modelu reliéfním rukopisným písmem – tento prvek je již známý z jiných vozidel SEAT a nyní se mezi ně zařadil i model Arona.

Příď i záď zdobí jako elegantní detail nové logo SEAT s povrchovou úpravou ve dvou odstínech chromu přední část je matná, zatímco okraje jsou lesklé.

 

Vnitřní design

Interiér modelu SEAT Arona prošel revolucí ukazující nový směr vývoje. Precizní, technické linie a odlehčené proporce vytvářejí i nadále pocit prostornosti. Novým vzhledem a novou atmosférou v interiéru se zvyšuje pocitově vnímaná kvalita. Toho bylo dosaženo novými materiály, digitálními a síťově propojenými technologiemi a osvětlovacími systémy, které zvýrazňují charakter vozu.

Nový plovoucí centrální displej informačního a zábavního systému je nepřehlédnutelnou dominantou nového interiéru. V porovnání s předchůdcem je displej v průměru o více než 20 % větší – standardní displej má nyní úhlopříčku 8,25“, u displeje dodávaného na přání je to 9,2“. Vyšší poloha displeje v interiéru – v úrovni zorného pole řidiče – zlepšuje ergonomii, a tím zvyšuje úroveň bezpečnosti i praktičnosti. S přehledným 10,25“ displejem panelu přístrojů Digital Cockpit je interiér nového modelu Arona zcela digitální. Cestující mají uvnitř vozu pocit mimořádného prostoru a komfortu.

SEAT vylepšil zpracování i kvalitu v celém interiéru. Mezi dominanty patří zcela nová přístrojová deska s měkkým povrchem, na kterou navazuje nový, ergonomický multifunkční volant obšitý kůží Nappa (na přání pro stupeň výbavy Style, standardně pro stupně výbavy XPERIENCE a FR). Výsledkem je vyšší úroveň kultivovanosti. Také nové čalounění dodává vnitřnímu prostoru vyšší hodnotu.

Použití osvětlovací technologie propůjčuje interiéru modelu SEAT Arona nový charakter. Nově navržené výdechy ventilační soustavy na stranách řidiče a spolujezdce jsou ve verzích FR a XPERIENCE obklopeny světly LED. V závislosti na zvoleném stupni výbavy má světlo různé odstíny – Daring Red (FR), Aran Green (Xperience) nebo Honey (Style). To znamená, že si zákazníci mohou vnitřní prostor ještě lépe přizpůsobit svým představám a požadavkům.

Cestující na zadních sedadlech mohou ve verzích se stupněm výbavy XPERIENCE a FR využívat praktické vnitřní osvětlení vzadu. Je to malý detail s velkým přínosem.

Celkový objem zavazadlového prostoru je i nadále 400 litrů. Kromě velkorysého prostoru bylo pamatováno také na praktičnost, například dvojitou podlahou zavazadlového prostoru nebo čtyřmi kovovými háčky, které umožňují bezpečně zajistit přepravované předměty sítí.

 

Konektivita

Život je stále více digitalizovaný a modernizovaný a SEAT Arona je připraven stát se jeho součástí. Proto nabízí kompletní konektivitu s funkcemi využitelnými uvnitř vozu (funkce a služby založené na připojení k internetu; Full Link s přístupem k uživatelským rozhraním Android Auto a CarPlay) i mimo vůz pomocí systému SEAT CONNECT.

Díky integraci systému Full Link budou mít zákazníci přístup ke svým digitálním životům bez ohledu na zařízení, které používají, ať je to Apple CarPlay, nebo Android Auto. Tím se zjednodušuje proces přístupu k telefonnímu seznamu, hudební sbírce nebo mapovým podkladům. Vše je snadno dosažitelné pomocí intuitivního, bezpečného ovládání na displeji informačního a zábavního systému nebo volantu, aniž by docházelo k odvracení pozornosti řidiče od dění na vozovce.

Informační a zábavní systém poskytuje ještě rozmanitější a příjemnější zážitky. Informace a zábava z internetu jsou dostupné po stisknutí tlačítka – nebo na hlasový povel. Jedná se například o informace o dopravě, parkovacích místech, čerpacích stanicích nebo internetové rádio a media online.

Hlasové ovládání s rozpoznáváním hovorového jazyka umožňuje bezpečné používání vyspělých technologií. Systém aktivuje prosté vyslovení hesla „Hola Hola“, podobně jako u domácích asistentů ze světa spotřební elektroniky, na které jsou již všichni zvyklí. Hlasové ovládání zajišťuje interakci uživatele s informačním a zábavním systémem, a to včetně povelů hovorovým jazykem, oprav předchozích povelů nebo odkazování na ně. Jedná se o rychlejší a snadnější způsob, jak vyhledat informace pro navigaci nebo hudbu.

Připojení a nabíjení přenosných zařízení je jednoduchost sama díky dvěma vstupům USB typu C v přední části interiéru.

Nový SEAT Arona je vybaven rovněž systémem SEAT CONNECTintegrovanou kartou eSIM. Díky tomu je dostupná služba eCall, která zajistí přímé přivolání záchranných služeb v případě nehody. Jedná se o další zvýšení úrovně bezpečnosti cestujících. Přivolání pomoci usnadní nejen manuálně nebo automaticky aktivované nouzové volání, ale také odeslání důležitých dat z vozidla záchranným službám, například údajů o poloze vozu, typu motoru, barvě karoserie nebo počtu cestujících.

Integrovaná karta eSIM navíc nabízí možnost využívat služby SEAT prostřednictvím tlačítka „soukromé volání“. Tento asistent umožňuje řidiči kontaktovat služby SEAT v jeho vlastním jazyce bez ohledu na zemi, kde právě řídí. SEAT CONNECT je nabízen bezplatně po dobu jednoho roku (nezávisle na zákazníkem zvolené verzi nebo stupni výbavy).

Součástí nabídky je také aplikace SEAT CONNECT App, která zpřístupňuje nový svět možností prostřednictvím služeb s dálkovým přístupem. Aplikaci si uživatel stáhne do svého chytrého zařízení, z něhož pak může na dálku ovládat řadu funkcí. Zážitky z cestování se tak rozšiřují i na dobu, kdy je uživatel mimo svůj vůz.

Uživatelé mají přístup k datům vozidla i na dálku, například k provozním údajům o jízdách, poloze zaparkovaného vozu nebo stavu vozidla včetně dveří a osvětlení. Kromě toho si mohou nastavit upozornění, která majitele vozu informují o příliš rychlé jízdě řidiče, jemuž vůz zapůjčili, nebo o překročení hranice vymezené zóny. Majitelé mohou dostávat také alarmy při pokusech o vloupání do vozidla a o jeho odcizení, odemknout či zamknout na dálku dveře nebo podobným způsobem aktivovat houkačku a výstražná světla pro snadnější nalezení vozu.

 

Bezpečnost a komfort

Nový SEAT Arona je vybaven řadou nových asistenčních systémů, díky nimž nabízí ještě vyšší úroveň bezpečnosti než dosud.

Modernizovaný model navazuje na širokou škálu již používaných systémů, mezi něž patří například adaptivní tempomat ACC (Adaptive Cruise Control), Front Assist nebo rozpoznávání únavy řidiče, a přidává k ní nejvyspělejší asistenční funkce.

Travel Assist umožňuje částečně automatizovanou jízdu v celém rozsahu provozních rychlostí. Arona tak mění rychlost jízdy podle okolních vozidel, od nichž udržuje bezpečný odstup. Lane Assist řídí vozidlo tak, aby jelo uprostřed jízdního pruhu, zatímco rozpoznávání dopravních značek informuje řidiče o aktuálně platném omezení rychlosti jízdy na příslušném úseku silnice. SEAT Arona je díky tomu ještě bezpečnějším vozem.

To však není všechno. Modernizovaný model nabízí také výhody vylepšeného systému Side Assist, který usnadňuje změnu jízdního pruhu. Radarové senzory vpředu a vzadu sledují prostor ve slepém úhlu řidiče do vzdálenosti až 70 metrů a upozorňují řidiče na vozidla v bezprostřední blízkosti, která by při zamýšlené změně jízdního pruhu mohla ohrozit bezpečnost.

Na seznam vyspělých technologií ve výbavě modelu SEAT Arona byl přidán rovněž asistent pro dálková světla. Systém při jízdě za tmy detekuje vozidla před modelem Arona a v případě nutnosti přepíná mezi dálkovými a tlumenými světly.

SEAT Arona je vybaven také parkovacím asistentem, který automaticky usnadní řidiči zaparkování vozu.

 

Pohony

Nový SEAT Arona může mít pod kapotou jeden z pěti nabízených pohonů. Čtyři verze se zážehovými jednotkami (TSI) na benzin poskytují nejvyšší výkon od 95 k (70 kW) do 150 k (110 kW). Nabídku doplňuje motor na CNG s nejvyšším výkonem 90 k (66 kW). Zákazníci mají na výběr varianty s mechanickou převodovkou nebo s dvouspojkovou převodovkou DSG.

Všechny zážehové motory na benzin jsou vybaveny přeplňováním turbodmychadlem a přímým vstřikováním paliva. Kromě tří verzí jednotky 1.0 TSI je k dispozici také větší motor 1.5 TSI.

Jednotka 1.0 TSI 95 k (70 kW), dodávaná ve spojení s pětistupňovou mechanickou převodovkou, poskytuje maximální točivý moment 175 N.m. O stupeň výš stojí tříválec, vyladěný na 110 k (81 kW)/200 N.m, který může být kombinován buď s šestistupňovou mechanickou převodovkou, nebo se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG.

Největším motorem pro modelovou řadu Arona je čtyřválec 1.5 TSI. Díky nejvyššímu výkonu a točivému momentu 150 k (110 kW)/250 N.m nabízí vynikající provozní vlastnosti a jízdní dynamiku ve spojení s mimořádnou hospodárností.

Nový SEAT Arona se kromě motorů na benzin dodává také ve verzi na CNG. Jednotka 1.0 TGI 90 k (66 kW) ve spojení s šestistupňovou mechanickou převodovkou poskytuje maximální točivý moment 160 N.m.

Vozidlo na CNG snižuje emise CO2 o cca 25 % v porovnání s ekvivalentním motorem na benzin. Technologie TGI nabízí kromě ekologických přínosů a daňového zvýhodnění také výjimečně nízké náklady na kilometr, které jsou až o 50 % nižší než u ekvivalentního modelu na benzin a o 30 % výhodnější než u vozu na naftu.

SEAT rovněž podporuje vývoj a nabídku biometanu z obnovitelných zdrojů, který umožňuje provoz vozidla s neutrální bilancí emisí CO2. Velmi kvalitní biometan se vyrábí z organického odpadu a může se buď přidávat do konvenčního zemního plynu, nebo používat v čisté podobě jako jeho náhrada. Biometan kombinuje ekologickou mobilitu s cirkulární ekonomikou. Motor s tímto druhem paliva snižuje emise CO2 po celou dobu provozu.

SEAT

Michal Černý prodejce nových vozů SEAT/CUPRA

Lucie Procházková vedoucí nových vozů Volkswagen