Jak jezdíte v právě probíhající vlně veder?

Martorell, 20/07/2015. - Je devět hodin ráno a teploměr v centru Barcelony již naznačuje, že je 30 stupňů venku. Podle meteorologů Španělska a dalších evropských zemí trpí Evropa nejdelší vlnou veder za posledních 40 let, s maximálními teplotami 44 stupňů v Zaragoze, 36 stupňů na londýnském letišti Heathrow nebo 39 stupňů ve francouzském hlavním městě.
"Když je horko, lidé obvykle dodržují určité pokyny, kdy mají jít ven, ale jen velmi málo lidí si uvědomuje, že je stejně důležité řídit se určitými důležitými radami při jízdě autem v těchto podmínkách intenzivního tepla", varuje Ángel Suárez , inženýr SEAT Technical Centre.
Musíte věnovat zvláštní pozornost řízení vozidla, protože "když vnitřní teplota vozu je 35 stupňů, reakční doba řidiče je o 20 % pomalejší, než když je 25 stupňů. Toto riziko je ekvivalentní k řízení vozidla s množstvím alkoholu v krvi 0,5 gramů na litr krve, " varuje.
Tento inženýr doporučuje "držet auto hydratované", stejným způsobem, jako lidé pijí, když mají žízeň. To znamená pravidelnou kontrolu a udržování správné hladiny oleje a chladící kapaliny. Stejně tak je důležité zkontrolovat tlak v pneumatikách, protože extrémní teplo může způsobit defekty nebo prasknutí, pokud je tlak příliš nízký.
Suárez dodává, že jednou z nejčastějších chyb řidiči dělají při použití klimatizace, a to že auto před použitím nevyvětrají. "Pokud bychom otevřeli okna asi na 30 sekund před zapnutím klimatizace, počáteční výbuch tepla se rozptýlí sám od sebe, a klimatizace začne účiněji a dříve fungovat". Dále doporučuje uvedení klimatizace na nastavení "auto", kdy se chladný vzduch rovnoměřně rozmístí v prostoru pro cestující. Naopak nedoporučuje nastavení teploty nižší než 21 stupňů, které má již vliv na spotřebu paliva.
Také řidiči by měli dbát na bezpečné a pohodlné řízení. Plánovat své cesty tak, aby se zabránilo jízdě v poledne. Dejte si pauzu na krátký odpočinek alespoň každé dvě hodiny a pijte hodně tekutin. Noste lehké, prodyšné oděvy a vyhněte se těžkým jídlům.
Všem přejeme šťastnou cestu nejen v horkých letních dnech!